|  
 פורקס - מושגי יסוד
רובי סלטון  פורקס - כללי    
מאת  רובי סלטון 25/09/2006 20:22

פורקס, פורקס, פורקס. בזמן האחרון כולם מדברים רק על פורקס. הרבה מושגים נזרקים לאויר : יחס המרה, חוזה, פיפס, מרווח, מינוף ובטחונות. אך האם אנו מבינים את משמעותם? וכיצד משפיעים מושגים אלו על המצב הפיננסי שלנו בעודנו סוחרים במט"ח בשוק הפורקס?

יחס ההמרה - Exchange Rate
עיסקת פורקס הינה עיסקה המורכבת מקניית מטבע אחד ומכירת מטבע אחר. לכל זוג מטבעות כזה קיים מספר המציין את היחס בין השווי של שני המטבעות. יחס זה נקרא יחס המרה. נניח שברגע נתון זוג המטבעות יורו / דולר (EUR / USD) נסחרים בשוק הפורקס ביחס המרה של 1.2500. המשמעות היא שיורו אחד שווה 1.25 דולר, או שעבור כל יורו שנמכור נקבל 1.25 דולר בתמורה.
המטבע הראשון בזוג המטבעות מכונה Base Currency, ואילו המטבע השני בזוג מכונה Terms Currency. בזוג שבדוגמה שלנו, EUR / USD, ה - Base Currency הוא היורו (EUR) וה- Terms Currency הינו הדולר האמריקאי (USD).

החוזה והלוט (Lot)
עיסקת פורקס מוגדרת כאמור כקניה או כמכירה של מספר חוזים על זוג מטבעות מסוים ביחס המרה מסוים, למשל: קניית חוזה אחד של EUR / USD ביחס המרה של 1.2500 דולר ליורו משמעה, קניית יורו כנגד מכירה של דולרים. עיסקת פורקס כזו תבוצע בדרך כלל מתוך ציפיה שהיורו יתחזק כנגד הדולר, וכתוצאה מכך נגרוף רווח. הרווח יכנס לכיסנו עם סגירת הפוזיציה כשנבצע את הפעולה ההפוכה: מכירת היורו שבידנו וקניית הדולרים שמכרנו.
על פי אותו עיקרון, מכירת חוזה USD / CAD ביחס המרה של 1.1110 דולר קנדי לדולר אמריקאי משמעה, מכירת דולרים אמריקאים כנגד קניית דולרים קנדיים מתוך ציפייה שהמטבע הקנדי יתחזק כנגד המטבע האמריקאי.
בעת ביצוע הפעולה לא מבוצעות פעולות כספיות ממשיות בחשבון הפורקס שלנו. בדוגמה שלמעלה בה קנינו חוזה יורו / דולר, לא נגרעו מחשבון הפורקס שלנו הדולרים אותם "מכרנו" ומצד שני לא זוכה חשבון הפורקס שלנו בכמות היורו אותה "קנינו". הפעולה נרשמת כעיסקת פורקס אחת וכוללת את יחס ההמרה נכון לרגע הביצוע. כשיגיע הרגע בו נרצה לסיים את ההתקשרות ולסגור את הפוזיציה - תבוצע התחשבנות כספית אמיתית. ההתחשבנות תבוצע על פי ההפרשים  שבין יחס ההמרה ברגע בו נפתחה הפוזיציה לבין יחס ההמרה ברגע בו היא נסגרה. עיסקת פורקס אם כן מוגדרת כהתחייבות, או כחוזה בין 2 צדדים המעוניינים להחליף ביניהם 2 מטבעות שונים (צד אחר מוכר לצד השני מטבע אחד ומקבל תמורתו מטבע אחר) כאשר גם כמות ה"סחורה" אותה הם מעוניינים להחליף, וגם יחס ההמרה מוגדרים ומוסכמים על שניהם.
המידה הסטנדרטית בה משתמשים להגדרת גודל חוזה פורקס או גודל עיסקת פורקס, נקראת לוט (Lot) והיא שקולה כספית ל-100,000 יחידות של ה-Base Currency. למשל בחוזה יורו / דולר בו ה-Base Currency הוא היורו, שקולה קניית לוט אחד לקניית 100,000 יורו כנגד מכירת כמות דולרים המוגדרת על ידי יחס ההמרה ברגע ביצוע הפעולה.

בטחונות (Margin)
בעת ביצוע עיסקת פורקס אנו נכנסים להתחייבות חוזית מול צד אחר. עלינו להבטיח אם כן, שיש לנו מספיק משאבים כדי שנוכל לעמוד בהתחייבות החוזית במידה שתגרור הפסדים בחשבון הפורקס שלנו. מצד שני עלינו להיות בטוחים שסוחר הפורקס שבצד שמנגד יוכל לעמוד בהתחייבויותיו הוא, ולשלם לנו את הסכום המגיע לנו אם הפוזיציה תתפתח בהתאם לציפיות שלנו (וכנגד הציפיות שלו). לצורך כך עלינו להעביר כסף לחשבון הפורקס שלנו - כסף זה משמש כבטחונות לפעולות אותן אנו מבצעים בשוק המט"ח.

מינוף (Leverage)
המינוף הוא זה שגורם למסחר בפורקס להיות אטרקטיבי כל כך גם עבור משקיעים קטנים. המינוף הוא מעין הלוואה שנותן ברוקר העוסק בפורקס, המאפשרת למשקיעי פורקס בעלי הון קטן יחסית לשחק במגרש של הגדולים. המינוף הנפוץ בשוק ה-Retail Forex הוא מינוף 1:100 שמשמעו: על כל אלף דולר שיש לך בחשבון הפורקס שלך, הברוקר מאפשר לך לבצע פעולות מט"ח בסכום הגבוה פי 100, כלומר 100,000 דולר! אסביר זאת באמצעות דוגמה:
נניח שברשותינו חשבון מט"ח סטנדרטי (ללא מינוף) ובו מופקדים 1,000 דולר. ברצוננו לבצע פעולה בשוק הפורקס: למכור את הדולרים ולקנות יורו בסכום שיתקבל. יחס ההמרה בשוק הפורקס עומד על 1.2500 דולר ליורו, על כן נמכור 1,000 דולר ונקנה 800 יורו. עכשיו נניח שבמשך יומיים מרגע ביצוע הפעולה היורו התחזק באחוז מול הדולר, כלומר יחס ההמרה העכשוי בשוק הפורקס עומד על 1.2625. אנחנו מחליטים למכור את היורו שקנינו ולקנות דולרים במקומם. פעולת פורקס זו תזכה את חשבון המט"ח שלנו ב-1,010 דולר, שהם בדיוק אחוז אחד של תשואה על הסכום שהיה לנו בחשבון המט"ח יומיים לפני.
עכשיו נניח שבאותם 1,000 דולר שהיו לנו היינו פותחים חשבון פורקס ממונף ביחס 1:100. כבר אמרנו שהמשמעות הינה שברוקר הפורקס מאפשר לנו לבצע פעולות בסכום של פי 100 מהסכום שבחשבון הפורקס שלנו, כלומר יכולנו למכור 100,000 דולר ולקנות 80,000 יורו בתמורה (יחס המרה של 1.2500). כעבור יומיים היינו סוגרים את הפוזיציה ביחס המרה של 1.2625 והיו נכנסים לחשבון הפורקס שלנו 101,000 דולר. בניכוי ה-100,000 ש"הלווה" לנו ברוקר הפורקס ישארו בחשבוננו 2,000 דולר: ה-1,000 שהפקדנו ו-1000 נוספים אותם הרווחנו - והתשואה על תיק המט"ח שלנו היתה100% תוך יומיים.
זוהי משמעות המינוף בשוק הפורקס - האפשרות לסחור בהון הגדול בהרבה מההון העצמי שלנו.

פיפסים (Pips) וכל השאר
Price Interest Point או בקיצור Pip הינו המונח הנפוץ ביותר בשימוש בעולם הפורקס. פיפ אחד (או פיפס אחד) הינו התזוזה הקטנה ביותר האפשרית ביחס ההמרה שבין כל זוג מטבעות בשוק הפורקס. למשל עבור חוזה יורו / דולר ערכו של פיפ אחד הוא 0.0001 - זוהי התזוזה המינימלית ביחס ההמרה של היורו מול הדולר. בעולם הפורקס מקובל לדבר על תזוזות בין יחסי המרה שונים בפיפסים ולא באחוזים, למשל: היורו התחזק מול הדולר ב-50 פיפס משמעו שיחס ההמרה בשוק הפורקס עלה למשל מ-1.2500 דולר ליורו ליחס המרה של 1.2550 דולר ליורו.
כדי להבין טוב יותר את הנושא, נתבונן בדוגמה הבאה: נניח שאנו מבצעים פעולת מסחר פורקס וקונים לוט אחד יורו / דולר ביחס המרה 1.2500. הפעולה שקולה כאמור לקנייה של 100,000 יורו ומכירה של 125,000 דולר ועל כן מצב חשבון הפורקס שלנו נכון לרגע זה הוא 100,000 יורו ביתרת זכות ו-125,000 דולר ביתרת חובה. נניח שלאחר ביצוע הפעולה יחס ההמרה יורו / דולר עלה בפיפס אחד ל-1.2501. אם נסגור את הפוזיציה בשלב זה נקבל עבור 100,000 היורו שלנו סכום של 125,010 דולר. 125,000 דולר מתוכם ישמשו לסגירת יתרת החובה שבחשבון הפורקס שלנו, ואילו את עשרת הדולרים הנותרים נרשום כרווח. אנו רואים שתנודה של פיפס אחד בלבד ביחס ההמרה של המטבעות תורגמה לרווח של עשרה דולרים בחשבון הפורקס שלנו! ומכאן הקביעה הנפוצה - פיפס אחד שווה עשרה דולר. ברור שאין זה נכון בצורה גורפת אלא תלוי בגודל החוזה ובמטבעות המעורבים בפעולה אולם בשימוש היומיומי אין כל מניעה להשתמש במינוח זה.

מרווח - Spread
המרווח הוא ההפרש בין מחיר הקניה ומחיר המכירה שהברוקר מצטט ללקוחותיו. כל ברוקר פורקס מצטט יחסי המרה שונים עבור מטבעות שונים, למשל ברוקר פורקס A מצטט יחסי המרה עבור EUR / USD במרווחים של 3 פיפס (קונה ב-1.2500 מוכר ב-1.2503) ואילו ברוקר פורקס B יכול לצטט יחסי המרה עבור אותו מטבע במרווחים של 5 פיפס (קונה ב-1.2499 מוכר ב-1.2504).

הבה ננסה לארגן את כל המונחים עליהם דיברתי ע"י דוגמה שגם תמחיש את העוצמה של שוק הפורקס.
נניח שפתחנו חשבון מסחר בפורקס עם מינוף 1:100. אנו רוצים להפקיד סכום ראשוני בחשבון הפורקס ולבצע את פעולתינו הראשונה בשוק הפורקס. לאחר מחקר שערכנו הגענו למסקנה שליורו סיכוי טוב להתחזק מול הדולר ולכן אנו מתעניינים בקניית לוט אחד של יורו / דולר. מאחר ועדיין לא הפקדנו כסף בחשבון הפורקס שלנו, עלינו לחשב את סכום הבטחונות המינימלי הנדרש לביצוע הפעולה. נניח שיחס ההמרה יורו / דולר בשוק הפורקס מסתובב סביב ה-1.2500. פעולת קניה של לוט אחד יורו / דולר משמעה קניית 100,000 יורו ומכירת 125,000 דולר. מאחר והמינוף בחשבון הפורקס שלנו הוא 1:100 נדרשים לנו 1,250 דולר כדי לבצע את הפעולה (סכום שישמש כבטחונות לביצוע הפעולה). אם כך סכום של 1,500 דולר מספיק לנו בהחלט בשלב זה כדי לבצע את הפעולה וזהו הסכום אותו אנו מפקידים בחשבון הפורקס שלנו. כשהכסף בחשבוננו אנו מצליחים לבצע את הפעולה הבאה: קניית לוט אחד של יורו /דולר ביחס המרה 1.2500. התחזית שלנו אכן מתממשת והיורו מתחזק מול הדולר ב-50 פיפס ל-1.2550. בשלב זה אנחנו מחליטים לסגור את הפוזיציה ומקבעים רווח של 50 פיפס (500 דולר) המהווים 33% תשואה על ה-1,500 דולר שהפקדנו בחשבון הפורקס אותו פתחנו.

אני מקווה שהצלחתי לעשות קצת סדר בבלאגן המושגים הקיים בעולם הפורקס ובפעם הבאה שיצעקו לידכם פורקס פורקס פורקס תדעו במה מדובר.  בהצלחה לכולם.


כל הזכויות שמורות לטורנדו FX פתרונות פורקס מתקדמים © 2007 - 2006

קישור קבוע (Permalink) |  מעקב איזכורים (Trackback)
חיפוש
דף הבית | שירותים | ברוקרים | תוכנת המסחר | פתיחת חשבון | פורום | בלוג | מי אנחנו | אזהרות | צור קשר